Przedłużające się przebywanie w nieodpowiedniej postawie, przeciążenie kręgosłupa, a także inne czynniki mogą sprawić, że w plecach, szczególnie w części lędźwiowej, pojawi się ból. Często ma on charakter przemijający, ale w określonych przypadkach pozostaje na dłużej. Rwa kulszowa to wyjątkowo uciążliwy problem, utrudniający normalne funkcjonowanie tysięcy ludzi na całym świecie. Jak sobie z nią radzić? Niestety – czasem jedynym sposobem jest ostrzykiwanie tzw. blokadą. Jak reagują plecy po sterydach? Jakie wywołują sterydy na kręgosłup skutki uboczne? To jedynie część zagadnień poruszanych w niniejszym artykule. Zachęcamy do przeczytania go.
Spis treści
Czym jest rwa kulszowa i jak się objawia?
Dolegliwość ta, nazywana także ischialgią, to zespół bólowy pojawiający się w dolnych partiach pleców, który może promieniować przez pośladki niżej do nóg przez ich tylną część. Rwa kulszowa wynika z ucisku na nerw kulszowy, czyli największy nerw obwodowy człowieka, lub na nerwy rdzeniowe, składające się na niego.
Przyczyną tego stanu jest zazwyczaj dyskopatia, w tym m.in. przepuklina krążka międzykręgowego. Jednak to jeden z powodów wystąpienia tej dolegliwości. Rwa kulszowa może się pojawić także wskutek wystąpienia zwyrodnień kręgosłupa, przy zespole mięśni gruszkowatych, przez urazy, stany zapalne znajdujące się w obrębie odcinka lędźwiowego, nowotwory oraz w wyniku niektórych chorób zakaźnych i ogólnoustrojowych. Ryzyko jej pojawienia się rośnie wraz z określonymi czynnikami, jeśli występują. Wylicza się wśród nich m.in.:
- pracę siedzącą lub obciążającą mocno kręgosłup (np. przy podnoszeniu ciężarów),
- niską aktywność fizyczną,
- nadwagę i otyłość,
- niewłaściwą dietę,
- ciążę.
Co istotne – przebieg tej choroby jest bardzo różny. Ból może rosnąć z biegiem czasu, ale bywa, że pojawia się nagle. Obok boleści w obrębie lędźwi, promieniującej do kończyn dolnych, charakterystyczne są także m.in.:
- drętwienia i zaburzenia czucia,
- parestezje (mrowienie, wrażenie przebiegania prądu, kłucie i inne „dziwne” odczucia) w nogach,
- wrażenie osłabienia mięśni w nich.
Dochodzi również do ograniczenia ruchowości pleców w tym odcinku, co wynika z wysokiego napięcia mięśni przykręgosłupowych. W najcięższych przypadkach może dojść do osłabienia zwieraczy.
Warto nadmienić, że rwę kulszową dzieli się na:
- krótkoterminową (trwającą od 3 do 10 tygodni),
- przewlekłą (trwającą dłużej niż 10 tygodni).
Sterydy w leczeniu rwy kulszowej – czy to skuteczna metoda?
W walce z tą dolegliwością stosuje się różnego rodzaju terapie. Bywa jednak, że konieczne są zastrzyki sterydowe. Rwa kulszowa bowiem może zaburzać całkowicie codzienne funkcjonowanie. Tzw. blokada, sprawia, że plecy po sterydach szybko odczuwają ulgę. Wynika to z faktu, że wykorzystuje się środki m.in. zmniejszające skurcze mięśni. Mają one działanie przeciwzapalne, co potencjalnie niesie uczucie ulgi.
Do często używanych leków w takich przypadkach należą zastrzyki Dexaven. Rwa kulszowa, choć nie jest typowym schorzeniem, w jakim wykorzystuje się ten preparat, zwykle zostaje krótkoterminowo ograniczona, a chory może zacząć w miarę normalnie funkcjonować. Oprócz rozluźniania mięśni, glikokortykosteroidy zmniejszają też obrzęk, co poprawia znacząco przepływ krwi i limfy. Często dolegliwości bólowe, ale i inne objawy, w tym mrowienie, zaburzenia czucia czy osłabienie mięśni, wynikają właśnie z występującej w obrębie kręgosłupa opuchlizny, uciskającej naczynia krwionośne. To z kolei powoduje słabsze ukrwienie danych partii mięśni.
Pod tym względem więc podawanie leków steroidowych, takich jak zastrzyki Dexaven, sprawia, że rwa kulszowa nieco się cofa. Istotne jednak jest to, aby podejmował także inne metody terapeutyczne. Dlaczego?
Skutki uboczne i ryzyko związane ze stosowaniem sterydów na rwę kulszową
Przede wszystkim dlatego, jakie konsekwencje niesie ze sobą leczenie sterydami. Skutki uboczne są często poważne w przypadku stosowania takich środków. Niezależnie od tego, jak dużą ulgę mogą przynieść zastrzyki sterydowe, rwa kulszowa w końcu może wracać, gdyż jest to tylko najczęściej objawowa i okresowa terapia, choć – bez wątpienia, dająca ogromną ulgę.
A jakie potencjalnie niesie ze sobą skutki uboczne leczenie sterydami? Do najczęstszych należy m.in. przybieranie na masie, a także osteoporoza. Ponadto może dojść do podniesienia poziomu cukru oraz ciśnienia tętniczego.
Długotrwałe stosowanie preparatu Dexaven może też powodować inne niepożądane objawy. Wywoływane przez te sterydy na kręgosłup skutki uboczne to m.in. skurcz oskrzeli, zanik mięśni, zaburzenie cyklu miesiączkowania, jaskra, wrzody czy krwawienie z układu pokarmowego.
Kiedy stosować sterydy na rwę kulszową?
Leki steroidowe to jedna z ostatnich metod farmakologicznych, jakie powinny być stosowane. Lekarz najpewniej w pierwszej kolejności zaleci m.in. leki niesteroidowe, a także inne terapie, które mogą być pomocne w walce z tą dolegliwością. W przypadku jednak, gdy ból jest ostry, istnieje wysokie ryzyko niedokrwienia dolnych kończyn i nie da się normalnie funkcjonować – często pacjentom zaleca się przyjęcie „blokady”. Szybka ulga, jaką może przynieść ta terapia, często pozwala wrócić do codziennych spraw, ale jednocześnie daje okazję do podjęcia innych metod terapii, utrwalających ten efekt.
Sprawdź również: Sterydy, a zdrowie – jak minimalizować skutki uboczne?
Views: 1