Sterydy, a zdrowie – jak minimalizować skutki uboczne?

Przyjmowanie SAA to nie tylko korzyści pod postacią większego przyrostu masy mięśniowej, siły i wytrzymałości. Choć – przy dobrze opracowanym planie treningowym i właściwej diecie – sterydy anaboliczne mogą zapewnić spektakularne wyniki, to w praktyce mogą również stanowić poważne obciążenie dla organizmu. Mają bowiem szerokie spectrum oddziaływania, także w tym negatywnym rozumieniu. Kluczowe więc jest szukanie i stosowanie rozwiązań, jakie ograniczą wywoływane przez sterydy anaboliczne skutki uboczne. W niniejszym artykule przybliżamy nieco tę kwestię i prezentujemy metody pozwalające zminimalizować niepożądane rezultaty stosowania dopingu. Jeśli uważasz, że temat ten Cię dotyczy – zachęcamy do lektury.

Jak sterydy wpływają na organizm?

Co do zasady – wiele zależy od preparatu, po jaki się sięga. Różne sterydy anaboliczne mogą wywoływać odmienne skutki, co wynika m.in. z długości okresu półtrwania, specyfiki danej substancji i innych czynników. Zacznijmy jednak od pozytywów.

Otóż SAA często stymulują syntezę białek m.in. przez retencję azotu w tkankach mięśniowych. Pierwiastek ten w istotny sposób wpływa na rozwój muskulatury, gdyż stanowi jeden z elementów aminokwasów, wykorzystywanych do budowy mięśni. Z drugiej strony związki azotowe pomagają skutecznie „udrożnić” naczynia krwionośne, zapewniając w ten sposób lepszy dopływ składników odżywczych. To ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju muskulatury.

Inne SAA z kolei mogą pozytywnie działać na metabolizm. Są to zazwyczaj substancje, które nie powodują silnego przyrostu masy mięśniowej, ale efektywnie wspierają w spalaniu tłuszczu i powstrzymywaniu retencji wody. Co istotne – większość sterydów wykazuje również właściwości antykataboliczne, co szczególnie istotne w przypadku intensywnych sesji treningowych oraz redukcji.

Warto pamiętać, że za zwiększoną podażą i lepszą dystrybucją składników odżywczych, tlenu, a przy tym – w przypadku wybranych substancji – efektywniejszego spalania glikogenu, będącego główną pożywką mięśni, wzrasta również siła i wydajność mięśniowa, co dodatkowo może korzystnie przełożyć się na rezultaty treningów i satysfakcję z nich.

To najistotniejsze pozytywy… A jak wygląda druga strona medalu? Trzeba przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że SAA to poważna ingerencja w funkcjonowanie organizmu, w tym przede wszystkim układu endokrynnego, będącego swoistym regulatorem funkcjonowania ciała. Sterydy anaboliczne to zazwyczaj testosteron (w różnych formach) oraz jego syntetyczne odpowiedniki, więc zwiększona obecność tego hormonu działa w rozmaity sposób na organizm – i to niekoniecznie pozytywny.

Dość wspomnieć, że obecność testosteronu egzogennego negatywnie odbija się na produkcji hormonu endogennego (czyli wytwarzanego m.in. przez jądra). W takim przypadku organizm nie tylko powstrzymuje produkcję tego związku, ale może też trwale zablokować funkcjonowanie męskich jąder. Wywoływane przez sterydy anaboliczne skutki uboczne więc mogą być wyjątkowo dotkliwe.

Poniżej opisujemy szerzej, jakie są efekty przyjmowania SAA, które – de facto – zaburzają gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie – wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Charakterystyczne dla sterydów skutki uboczne

Naturalnie – efekty niepożądane mogą się różnić w zależności od stosowanego preparatu. Wyróżnia się jednak katalog typowych dla SAA działań, typowych dla zdecydowanej większości produktów. Warto zwrócić uwagę przy tym, że wśród nich są także wywoływane przez sterydy psychiczne skutki uboczne.

Do najczęstszych więc należą m.in.:

  • trądzik i pogorszenie cery,
  • łysienie i porost włosów na ciele,
  • wirylizacja u kobiet (wykształcenie się męskich cech, w tym niskiego głosu, powiększenie łechtaczki),
  • blokada osi podwzgórze-przysadka-jądra,
  • problemy z erekcją (albo spontaniczne, długie wzwody, albo problemy z osiągnięciem ich),
  • ginekomastia,
  • przerost gruczołu krokowego,
  • stany depresyjne,
  • wahania nastrojów (od apatii po stany euforyczne i agresję),
  • uszkodzenia wątroby,
  • choroby układu krwionośnego (nadciśnienie, przerost mięśnia sercowego).

W niektórych przypadkach mówi się również o negatywnym wpływie na układ wydalniczy (przede wszystkim na nerki) oraz potencjalne wywoływanie nowotworów.

Zdrowie podczas cyklu sterydowego – na co zwracać uwagę?

Zawsze należy mieć świadomość, że sięgając po SAA, podejmuje się działanie ryzykowne. Trudno przewidzieć, jakie rezultaty przyniosą stosowane środki, gdyż to kwestia wysoce indywidualna. Z tego powodu, przed zastosowaniem kuracji sterydowej, odbywa się stosowne badania krwi, które zdefiniują, czy organizm jest gotowy na takie „wsparcie”. Dopiero wtedy, gdy ma się „czarno na białym”, że ciało będzie zdolne ponieść takie obciążenie, można zacząć rozważać stosowanie dopingu. Trzeba przy tym pamiętać, że badania należy prowadzić cyklicznie i monitorować stan swojego zdrowia.

Kolejna kwestia to odpowiednia dieta. Bez właściwie skomponowanego menu nie ma sensu nawet myśleć o tak mocnej suplementacji. Niektórzy uważają, że sam trening wystarczy, by zdobyć upragnione rezultaty. W praktyce jednak, aby zminimalizować wywoływane przez sterydy skutki uboczne psychiczne i fizjologiczne, należy zadbać o to, aby jadłospis odpowiadał potrzebom organizmu na ten trudny dla niego okres. W przeciwnym wypadku jakość mięśni może być dużo gorsza, a to z kolei wiąże się z większymi spadkami podczas redukcji.

Właściwe dawkowanie – to kolejna kwestia, jakiej warto poświęcić trochę czasu. Będąc początkującym kulturystą lub osobą pracującą nad sylwetką rekreacyjnie, nie ma sensu sięgać po największe ilości wybranych środków. Można bowiem w ten sposób spowodować bardzo silne efekty uboczne, jakich raczej chciałoby się osiągnąć. Najwyższe dawki są zazwyczaj zarezerwowane dla tych, którzy zawodowo zajmują się bodybuildingiem i znajdują się pod stałą kontrolą lekarską.

Wszelkie przejawy negatywnego działania – bóle mięśni i stawów, kołatania serca, niestabilność emocjonalna – powinny skłaniać do tego, aby odstawić SAA i możliwie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jak długo utrzymują się skutki uboczne po sterydach?

To, jak długo będzie się odczuwać negatywne skutki przyjmowania sterydów, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim – od typu środków, dawki oraz czasu trwania cyklu. Minimalizacja tego okresu jest możliwa dzięki odpowiedniemu odblokowi. Dzięki niemu można ograniczyć wybrane efekty, ale nie wszystkie. Przyjmuje się więc, że niepożądane efekty po kuracji SAA mogą rozciągać się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Inne, jeśli popełniło się błędy w czasie cyklu, mogą nawet wymagać specjalistycznego leczenia. Trzeba mieć na uwadze również fakt, że niektóre efekty uboczne mogą się objawić dopiero po kilku latach. Dlatego zawsze przestrzegamy przed lekkomyślnym stosowaniem tego typu preparatów.

Podobał Ci się nasz artykuł?

Views: 1