Budowa masy to ledwie początek. Trzeba ją jeszcze wyrzeźbić. Jest to jednak złożony proces, wymagający nie tylko dyscypliny, ale i stosownie przemyślanego programu ćwiczeniowego. Wsparciem w osiągnięciu tego celu są różnego rodzaju suplementy i inne specyfiki, jakie można znaleźć w sprzedaży. Wśród nich wyróżnia się m.in. sterydy anaboliczne na redukcję. Cykl redukcyjny stanowi jeden z istotniejszych elementów pracy nad sylwetką – zarówno wśród profesjonalnych bodybuilderów, jak i osób, które trenują hobbystycznie, ale zależy im na jak najszybszych rezultatach. Jakie SAA są najefektywniejsze na cykl na redukcję? Jakie zagrożenia mogą płynąć ze stosowania takich preparatów? O tych i innych kwestiach opowiadamy poniżej. Przeczytaj artykuł już teraz!
Spis treści
Redukcja tkanki tłuszczowej bez i ze sterydami
„Najpierw masa, później rzeźba” – to chyba jedna z najczęściej powtarzanych fraz w środowiskach kulturystycznych. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak duże znaczenie ma taka sekwencja pracy. Opisywaliśmy też to, że wraz z mięśniami wtedy często – niestety – rośnie również tkanka tłuszczowa. To normalna kolej rzeczy, wynikająca m.in. z nadwyżki kalorycznej, niezbędnej do prawidłowego rozrostu tkanki mięśniowej.
Dlatego istotnym elementem każdego planu treningowego jest wdrożenie redukcji. Co się z tym wiąże? Niestety – często nie tylko utrata tkanki tłuszczowej. Organizm bowiem pozyskuje energię z kilku źródeł. Najpierw sięga po kalorie z pożywienia, a następnie z tłuszczu. Nierzadko też czerpie – niestety – z mięśni. Z tego powodu osoby będące na redukcji często obserwują spadki, niekiedy nawet kilkukilogramowe. Dlatego „naturalsi” często wypracowują dużo większą sylwetkę niż docelowa, aby później – podczas „cięcia”, zejść do satysfakcjonującego dla nich poziomu, a cała ich praca nie poszła na marne.
Proces ten jednak zajmuje sporo czasu. Z tego powodu nierzadko wsparciem dla osób, zarówno pracujących nad masą, jak i dla rzeźbiących muskulaturę, są odpowiednie sterydy anaboliczne. Rodzaje tych środków są różne i niektóre wspierają przede wszystkim rozwój tkanki mięśniowej (często mocno uwodnionej), inne – siły i wytrzymałości. Są też te powodujące spadek masy tłuszczowej. Charakterystyczne dla tej ostatniej grupy jest to, w jaki sposób działają. Z jednej strony mogą utwardzać mięśnie, zwiększając ich definicję oraz wydajność, z drugiej – chronią je przed rozpadem. Co więcej – mogą one przyspieszać metabolizm, dzięki czemu cykl redukcyjny trwa krócej niż w przypadku tradycyjnego, naturalnego cięcia.
Dlaczego na redukcji spadają mięśnie?
Przyczyn jest kilka. Niektóre wynikają z naturalnych procesów w organizmie. Inne – z błędów, jakie często się popełnia przy tradycyjnej redukcji. Warto dodać, że sterydy anaboliczne potencjalnie pomagają zniwelować skutki takich pomyłek, co – w pewien sposób – może czynić spalanie tłuszczu łatwiejszym.
Pierwsza i najważniejsza kwestia to proces katabolizmu. Jak wspomnieliśmy, organizm pozyskuje energię z różnych miejsc, w tym m.in. z tkanki mięśniowej. W przypadku redukcji jest on o tyle intensywniejszy, że działa się na deficycie kalorycznym. Innymi słowy – ciało otrzymuje mniej energii, jakiej potrzebuje do funkcjonowania, więc zaczyna ją czerpać z innych źródeł. Wtedy dochodzi do palenia tłuszczu i mięśni. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy ustanawia się bardzo głęboki deficyt, kiedy np. osoba ćwicząca chce osiągnąć wyniki jak najszybciej.
Zjawisko to można redukować ograniczonym deficytem i właściwą podażą białek. Jednak SAA wykazują wyższą skuteczność w ochronie mięśni. Więcej o tym piszemy poniżej.
Jakie sterydy wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej?
Otóż wyróżnia się różne odpowiednie do tego celu sterydy anaboliczne. Rodzaje, jak już wspomnieliśmy, dzieli się ze względu na cel. Te, które są na cykl na redukcję, nie powodują znacznych wzrostów masy mięśniowej, ale mają nieco inne działanie, tj. zagęszczają tkankę, a także przyspieszają metabolizm. Dzięki temu ćwiczący lepiej pożytkuje energię przyjmowaną i obecną w organizmie w postaci tłuszczu. Często też środki te obniżają retencję wody (do której z kolei tendencję mają SAA na masę).
A jak to możliwe, że przy sterydach odbywa się redukcja tłuszczu bez utraty mięśni? Wynika to przede wszystkim z właściwości antykatabolicznych, w tym blokowania produkcji kortyzolu. To właśnie ten hormon jest jednym z głównych „prowodyrów” rozpadu mięśni, doprowadzając do pozyskania z nich energii. Co więcej – sprawia on, że łatwiej odkłada się tkanka tłuszczowa.
Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym środkom, wykorzystywanym podczas redukcji.
Najskuteczniejsze sterydy anaboliczne na spalanie tłuszczu
Co do zasady w tym okresie stosuje się dwa typy sterydów oraz jeszcze jeden środek, który nie jest SAA per se, ale i tak używa się go w środowisku bodybuilderów. Pierwszy to Anavar (Oxandrolone). Jako pochodna testosteronu ma on działanie anaboliczne. Skutecznie też przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie – spalanie tkanki tłuszczowej. Chroni również przed zatrzymywaniem się płynów w organizmie oraz obniża poziom kortyzolu.
Dla wielu podstawą redukcji jest Winstrol. „Winko” to steryd szczególnie lubiany wśród osób ćwiczących sporty wymagające eksplozywności mięśni i dużej wytrzymałości. Sięgają po niego m.in. bokserzy i inni zawodnicy sztuk walki. Podobnie, jak Oxa, pomaga budować „suche” mięśnie, przyspiesza procesy metaboliczne i działa jako diuretyk. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że może „wysuszać” stawy.
Ostatnim preparatem, o jakim należy wspomnieć, jest Clenbuterol. Środek ten trafia bezpośrednio w tłuszcz, gdyż koncentruje się na przyspieszeniu lipolizy. Korzystnie oddziałuje na metabolizm i termogenezę, dzięki czemu użytkownik cieszy się wzrostem energii. Nie wspiera jednak bezpośrednio syntezy białek, więc rozbudowy muskulatury, choć – przez wzgląd na cięcie – może pomóc poprawić ich definicję.
Skutki uboczne związane ze sterydami na redukcję
Jak wszystkie SAA, tak i prezentowane środki mogą powodować różne efekty uboczne. Redukcja tłuszczu bez utraty mięśni brzmi atrakcyjnie, jednak w praktyce może oznaczać również nabawienie się innych problemów. Wspomnieliśmy wyżej m.in., że Winstrol wysusza stawy, ale to nie wszystko. Ma on też dość mocne działanie hepatoksyczne. Z tego powodu konieczne jest działanie osłonowe dla wątroby. Ponadto przy SAA mogą pojawić się objawy wirylizacji, wahania nastrojów, zaburzenie profilu lipidowego, a także szereg innych, nieprzyjemnych efektów. Z tego powodu zawsze należy pamiętać, że przyjmowanie ich to działanie na własne ryzyko i powinno odbywać się pod kontrolą doświadczonego lekarza. Same środki należy pozyskiwać w sprawdzonych miejscach od pewnych dostawców.
Views: 30