Rola testosteronu w budowaniu masy mięśniowej – naturalne i farmakologiczne podejście

Choć o testosteronie mówi się, że to typowo męski hormon, to występuje on też u kobiet. Produkują go m.in. nadnercza oraz jajniki. Zdecydowanie największy potencjał wytwarzania tego organicznego związku chemicznego mają męskie jądra. W obu przypadkach jednak odgrywa on znaczną rolę. U panów odpowiada m.in. za wykształcenie męskich cech płciowych. U obojga płci natomiast wpływa m.in. na libido, zdrowie psychiczne i fizyczne, a także – rozwój masy mięśniowej. Na tej ostatniej funkcji w tym artykule skupimy się najmocniej. Zachęcamy do lektury.

Testosteron – czym jest?

To hormon zaliczany do tzw. androgenów, wytwarzany przede wszystkim przez komórki Leydiga w jądrach. Poza naturalną formą w organizmie można go znaleźć w różnych syntetycznych formach, w tym m.in. estrów o różnych długościach łańcuchów. Oznacza to, że skład testosteronu różni się w zależności od jego postaci. U mężczyzn odpowiada m.in. za wykształcenie męskich cech płciowych – obniżony głos, owłosienie ciała etc. W dorosłym życiu podtrzymuje m.in. produkcję plemników, ale nie tylko.

A co robi testosteron u kobiet? Jak wskazaliśmy wcześniej – reguluje libido oraz wpływa na gęstość kości. Oprócz tego wspiera (podobnie, jak u mężczyzn) rozwój masy mięśniowej, a także stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Warto wiedzieć, że testosteron na regenerację również wpływa pozytywnie, przyspieszając np. „zaleczanie” mikrourazów powstałych w czasie treningu.

Dla kulturystów i sportowców najważniejsze jest działanie testosteronu na mięśnie. Zwiększone jego poziomy stymulują retencję azotu w organizmie, a ten stanowi budulec dla aminokwasów, a te z kolei – dla tkanki mięśniowej. Innymi słowy – wspiera rozwój i utrzymanie muskulatury.

Farmakologiczne podejście do podnoszenia poziomu testosteronu

Poziom testosteronu w organizmie waha się z różnych przyczyn. Zależy to od stylu życia, diety, kondycji zdrowotne i wieku. Z drugiej strony niektórzy celowo dążą do zwiększenia jego ilości, by efektywniej rozwijać muskulaturę.

Jednym ze sposobów na zwiększenie jego obecności w organizmie jest stosowanie środków dostępnych na rynku. Farmakologia służy głównie do zwalczania różnych chorób i poprawy jakości życia (np. u mężczyzn borykających się z problemami z erekcją). Często można spotkać takie produkty farmaceutyczne na siłowni i w innych obiektach sportowych, gdzie służą jako doping. Estry testosteronu i jego pochodne w różnych formach mogą wspierać rozwój masy mięśniowej, jak i podkreślać definicję muskulatury. Przyjmowane w odpowiedni sposób mogą skutecznie:

  • pomagać w budowie masy mięśniowej i poprawie definicji tej tkanki,
  • podnosić poziom energii, siły i wytrzymałości,
  • poprawiać jakość treningów.

Duże znaczenie ma także to, że bierze się testosteron na regenerację. Wspomnieliśmy wcześniej, że może on wspomóc regenerowanie mięśni, więc istnieje szansa na intensywniejsze treningi.

Naturalne sposoby na zwiększenie poziomu testosteronu

Istnieją również naturalne metody, które podnoszą stężenie tego hormonu we krwi. Podstawa to aktywność fizyczna. Idzie za tym szereg procesów biochemicznych, tj.:

  • zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu (kluczowego dla „teścia” we krwi),
  • zmniejszenie poziomu kortyzolu (zabójczego dla testosteronu),
  • zwiększenie wrażliwości na androgeny przez podniesienie liczby ich receptorów w mięśniach,
  • redukcję tkanki tłuszczowej, gdzie normalnie dochodzi do estryfikacji w estrogeny.

Innymi słowy – mamy tu do czynienia ze swoistym perpetuum mobile, o ile mówimy o zdrowej osobie, która odpowiednio się żywi i uprawia sport. Aktywność fizyczna stymuluje wzrost „teścia”, a działanie testosteronu na mięśnie powoduje ich rozwój, a co za tym idzie – liczby receptorów, wymagających wyższych poziomów tego hormonu.

Właściwie skomponowana dieta, czyli m.in. pełna pełnowartościowych białek, cynku, selenu, tłuszczy jedno- i wielonasyconych i zbilansowana – dostarcza materiałów do wytworzenia tego hormonu. Dodatkowo istnieją suplementy nazywane boosterami testosteronu. Należy przy tym podkreślić – nie ma żadnej możliwości, by naturalnie podnieść stężenie tego hormonu do poziomów, jakie można uzyskać, stosując SAA.

Skutki uboczne farmakologicznego podnoszenia testosteronu

Stosowanie naturalnych sposobów walki o „więcej teścia” we krwi nie stanowi większego zagrożenia dla organizmu. Natomiast używanie farmakologii to już zasadniczo zaburzenie gospodarki hormonalnej. Z tego mogą wynikać różne efekty dla organizmu. Przykładowo – co robi testosteron u kobiet, jeśli występuje zbyt duże stężenie? Może np. powodować wykształcenie się cech męskich, w tym m.in.:

  • owłosienia ciała i twarzy,
  • obniżenie głosu,
  • powiększenie łechtaczki.

Ponadto istnieje szereg innych negatywnych skutków ubocznych. Te wynikają z tego, jaki skład ma testosteron lub jego pochodna. Często jednak wśród nich wymienia się m.in.:

  • pogorszenie kondycji skóry,
  • wahania nastrojów (w tym stany depresyjne lub euforyczne),
  • kołatania serca,
  • łysienie androgenne,
  • ginekomastia,
  • supresja endogennego testosteronu.

Testosteron – czy warto po niego sięgać?

Stosowanie farmakologii podnoszącej testosteron w organizmie ma swoje uzasadnienie medyczne, ale w wielu przypadkach wykorzystuje się go wyłącznie w celu poprawy efektów treningów. Czy warto stosować go w ten sposób? Jedno jest pewne – jeśli ktoś decyduje się na doping, musi mieć pewność, że jego zdrowie to zniesie, a także świadomość, że to działanie na własną odpowiedzialność. Trzeba też zawsze znajdować się pod stałą obserwacją lekarza, zwłaszcza gdy stosuje się estry testosteronu lub inne jego postacie.

Podobał Ci się nasz artykuł?

Views: 1