Sterydy anaboliczne, a łysienie – jak uniknąć utraty włosów?

Stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych ma szereg różnych skutków ubocznych dla organizmu. Niektóre z nich są bardziej uporczywe i niebezpieczne, inne – mniej, ale mogą wpływać np. na samoocenę. Jednym z takich efektów, jest łysienie po sterydach. Dla wielu osób, w tym mężczyzn, włosy są ważnym atrybutem ich image’u. Wiemy, jak duże znaczenie ma ten temat, dlatego poruszamy go szerzej w tym artykule. Opowiemy m.in. o tym, jak zapobiec wypadaniu włosów po sterydach. Zachęcamy do przeczytania go.

Łysienie androgenowe – czym jest?

Nim odpowiemy na pytanie, czy po sterydach wypadają włosy, wyjaśnijmy najpierw, czym jest samo łysienie androgenowe. Nazywane także łysieniem typu męskiego, stanowi chorobę zmieniającą funkcjonowanie mieszków włosowych. Co ważne – wypadanie włosów przejawia się w tym przypadku w charakterystyczny sposób. Przyjrzyjmy się, jak zachodzi ten proces.

Duży udział w nim mają hormony wiązane z męskim organizmem, w tym przede wszystkim DHT – dihydrotestosteron. Substancja ta oddziałuje na znajdujące się w mieszkach włosowych receptory androgenowe. Są one wrażliwe na jego działanie, co powoduje ich osłabienie. Wysoki poziom tego hormonu prowadzi do stopniowego zanikania mieszków, a co za tym idzie – zmniejszenia i wypadania włosów. Nadmieńmy w tym punkcie, że ten typ łysienia występuje nie tylko u panów, ale i u pań, jednak u kobiet przyczyny mogą być bardziej zróżnicowane.

Gubienie włosów przebiega w charakterystyczny sposób. Najpierw, często jeszcze w wieku dojrzewania, mogą pojawiać się zakola od strony czoła. Z wiekiem się one pogłębiają, a także zaczynają wypadać włosy na szczycie głowy. Ostateczna faza to utworzenie się charakterystycznej „obręczy” wokół jej czubka, czyli włosy rosnące w obrębie między skroniami przez potylicę.

Najczęściej w kontekście powodów występowania tego zjawiska wymienia się genetykę. Zazwyczaj, jeśli u przodków w linii męskiej pojawiał się ten problem, to wystąpi on również w kolejnych pokoleniach. Dodatkowo takiemu łysieniu mogą sprzyjać choroby skóry głowy oraz napięcie mięśni w tym obszarze.

Jak sterydy anaboliczne wpływają na łysienie androgenowe?

Jak wpływają sterydy na łysienie androgenowe? Czy każdy, kto bierze SAA, będzie łysy? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Wciąż bowiem duże znaczenie ma genetyka. Badania wskazują, że większe ryzyko na łysienie po sterydach mają osoby, które – jak wspomnieliśmy wyżej, miały w rodzinie w linie męskiej przodków również wrażliwszych na działanie DHT.

Wynika to z faktu, że sterydy są syntetycznymi pochodnymi testosteronu – często właśnie DHT lub innych form „teścia”, które mogą się przekształcać w organizmie do dihydrotestosteronu. To z kolei oznacza mocny wpływ na receptory w mieszkach. Innymi słowy – wykazuje się, że mają dość mocne oddziaływanie sterydy na łysienie androgenowe… ale nie zawsze musi ono wystąpić.

Co istotne – wpływ ma na to nie tylko genetyka, ale i rodzaj SAA. Wybrane związki mogą mieć silne działanie anaboliczne, ale dość słabe androgenne. To właśnie te preparaty wykazują mniejszą tendencję do osłabiania mieszków włosowych i – w konsekwencji – łysienia. A które sterydy na łysienie androgenowe mają najmniejszy i największy wpływ? W pierwszej grupie wymienia się m.in. Nandrolon, Boldenon i Oxandrolon. Z kolei, jak wykazuje statystyka, najmocniej do gubienia włosów przyczynia się Masteron.

Naturalne sposoby na zapobieganie łysieniu przy stosowaniu sterydów

Gdy już wiadomo, czy po sterydach wypadają włosy, warto poruszyć kwestię ich ochrony. Choć łysienie androgenowe nie ma wpływu na zdrowie, to zdecydowanie oddziałuje na samopoczucie i samoocenę osób, mocno zwracających uwagę na kwestie estetyczne. Wyodrębnia się więc szereg sposobów leczenia tej przypadłości, w tym m.in. farmakologiczne czy zabiegowe (od mezoterapii igłowej głowy po przeszczep włosów).

Istnieją także naturalne sposoby radzenia sobie z tym problemem. Nie stanowią one panaceum i doskonałego rozwiązania, ale mogą być pomocne w walce z opisywaną dolegliwością. Jak zapobiec wypadaniu włosów po sterydach naturalnymi sposobami?

Przede wszystkim suplementy – w postaci kapsułek lub naparów. Takie zioła, jak pokrzywa, skrzyp polny, łopian czy palma sabałowa, ze względu na dużą zawartość m.in. krzemu, mogą skutecznie wzmacniać cebulki i chronić włosy przed wypadaniem. Co więcej – można ich używać również jako wcierek, co pozwala np. lepiej oczyszczać i odżywiać skórę głowy.

Obok suplementacji duże znaczenie ma dieta. Naturalnie – kulturyści poświęcają dużo uwagi temu zagadnieniu pod rozwój muskulatury. Trzeba jednak pamiętać, że, chcąc się cieszyć bujną fryzurą, należy również zatroszczyć się o obecność składników wzmacniających włosy, w tym m.in. witamin:

  • A,
  • E,
  • D,
  • B7 (biotyna).

Ponadto potrzeba magnezu, żelaza i cynku oraz innych ważnych dla organizmu minerałów. Innymi słowy – im bogatsza dieta, tym lepiej.

Łysienie androgenowe po sterydach? Nie zawsze!

Jak wskazaliśmy powyżej – łysienie nie zawsze musi towarzyszyć przyjmowaniu sterydów. Wiele zależy od uwarunkowań genetycznych, a także rodzaju SAA, które się przyjmuje. Nawet jeśli receptory androgenowe w mieszkach włosowych przejawiają wrażliwość na DHT, można podjąć starania ograniczające ten wpływ. Ważne jednak, aby zdiagnozować przyczynę gubienia włosów, gdyż bywa to również objaw pewnych niedoborów lub innych dolegliwości. Przy braniu dopingu warto też zadziałać osłonowo, jeśli fryzura ma znaczenie. To potencjalnie ogranicza przykre skutki stosowania SAA.

Sprawdź również: Wpływ sterydów na zdrowie psychiczne: fakty i mity

Podobał Ci się nasz artykuł?

Views: 2