Wpływ sterydów na zdrowie psychiczne: fakty i mity

Mity i fakty – te narastają wokół każdego tematu, który budzi kontrowersje. Trudno zaś o równie dyskusyjny temat, co stosowanie SAA. Tym razem jednak nie skupimy się na stricte zdrowiu fizycznym, a na tym, jak wygląda psychika po sterydach. Jakie w tym przypadku narosły legendy o ich zażywaniu? Co warto wiedzieć, żeby obalać podobne, nieprawdopodobne historie? Poniżej prezentujemy garść rzetelnych informacji. Zachęcamy do lektury.

Fakt: Jak sterydy wpływają na układ nerwowy?

Kiedy mówi się o SAA w kontekście układu nerwowego, zwykle rozważa się, jakie skutki uboczne sterydów w tym zakresie mogą występować. Tymczasem, jak wykazują badania nad wybranymi środkami, może być odwrotnie. Podkreślmy, że chodzi wyłącznie o określone preparaty.

Otóż SAA mogą wykazywać właściwości pobudzające neurony do wzrostu. Oznacza to, że mogą chronić układ nerwowy i pomagać mu w regeneracji. Wskazuje się też, że charakterystyczne dla ich działania jest podniesienie progu bólu. Ma to oczywiście dwie strony. Z jednej pozwala to wykonać więcej pracy, ale z drugiej – jeśli ćwiczący sam siebie nie kontroluje – może prowadzić do kontuzji.

Wiele w ostatnim czasie mówi się o neuroplastyczności. To właściwość mózgu, a jednocześnie zdolność jego kształtowania, polegająca m.in. na wypracowywaniu określonych nawyków czy schematów myślowych. Jak donoszą niektórzy badacze, skutki psychiczne sterydów mogą obejmować poprawę neuroplastyczności. Dzięki temu – w teorii, pod ich wpływem da się skuteczniej wypracowywać pożądane nawyki.

Jakie SAA są wymieniane w tym kontekście? Do tej grupy zalicza się m.in. estry testosteronu, Nandrolon i Oxandrolon. Właściwości te mogą wymagać potwierdzenia, co nie zmienia faktu, że dotychczasowe rezultaty badań dają spore nadzieje.

Fakt:  Sterydy mogą podnosić pewność siebie i poprawiać nastrój

Czy psychika po sterydach staje się mocniejsza? Wiele wskazuje, że tak, choć to – naturalnie – nie jest do końca czarno-białe. Jak we wszystkim – liczy się balans. Wiele wskazuje, że obserwowanie rezultatów ćwiczeń, jak i poczucie, że na treningu dało się z siebie 120%, owocuje tym, że trenujący zyskuje wyższą pewność siebie. Wpływa na to również ulegający poprawie wygląd. Dodatkowo niektóre środki zbijają kortyzol odpowiedzialny w znacznym stopniu za stres. To umożliwia spojrzenie na siebie „łaskawszym” okiem, a jednocześnie prowadzi do lepszego wypoczynku.

Mit: Czy sterydy zawsze prowadzą do agresji („roid rage”)?

Czy skutki psychiczne sterydów zawsze obejmuje agresję? Co do zasady – SAA podnoszą poziom energii i agresywność treningu. Jednakże warto mieć na uwadze, że branie tych związków nie czyni  z nikogo Hulków, gotowych niszczyć wszystko wkoło. Jakie więc są fakty?

Otóż wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Jeśli ktoś na co dzień jest spokojny, to w przypadku przyjmowania takich preparatów nie zmieni się w zabójcę. Z kolei w przypadku, gdy ktoś ma biologiczne (np. genetyczne) lub psychiczne tendencje do zachowań agresywnych, wówczas SAA mogą pobudzać takie reakcje… ale nie w przypadku każdego sterydu. Statystyki wskazują, iż za tzw. roid rage najczęściej odpowiada trenbolone. To bardzo silny steryd, stosowany w weterynarii. Jeśli trafi na niewłaściwą osobę – wówczas może być to dość „poważny” mix. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność przy stosowaniu anabolików.

Mit: Sterydy mogą powodować uzależnienie… ale nie muszą

Wiele się mówi o tym, jak duże zagrożenie stanowi uzależnienie od sterydów. Jak zawsze w przypadku przyjmowania jakichkolwiek substancji – duże znaczenie ma umiar. Odpowiednio zaprojektowane cykle, właściwe dawkowanie, stosowne okresy odstawienia – ma to duże znaczenie dla zachowania właściwego zdrowia psychicznego.

Warto pamiętać, że uzależnienie od sterydów może mieć podłoże genetyczne i środowiskowe. Niektóre osoby są bardziej predysponowane do popadania w nałogi. Dzieje się najczęściej tak, gdy te występowały w rodzinie (np. pijący rodzice). W takich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność.

Zaburzenia nastroju a sterydy: Depresja i lęk

Przy wielu SAA można wśród efektów niepożądanych znaleźć „depresja” i „lęki” czy „wahania nastrojów”. Czy zawsze tak się dzieje, że sterydy wywołują takie stany? Nie. To często skutki nieprawidłowo dobranej dawki i cyklu.

Trzeba mieć świadomość, że przyjmowanie tych środków to igranie z układem hormonalnym. Ma on ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Skutki uboczne sterydów mogą obejmować gorsze stany psychiczne, ale dlatego właśnie stosuje się właściwy cykl, a także m.in. środki blokujące aromatyzację testosteronu, aby przeciwdziałać np. takim konsekwencjom.

Depresja i stany lękowe – podobnie jak uzależnienia lub agresja, mają często podłoże środowiskowe i biologiczne. Gdy wcześniej występowały głębsze problemy z samooceną i obniżenia nastroju, może się okazać, że stosujący SAA będzie czuł niewystarczająco dobrze ze swoim ciałem. Bywa to istotnym czynnikiem rozwoju zaburzeń.

Fakty i mity o wpływie SAA na psychikę – podsumowanie

Jednoznaczne rozstrzyganie w przypadku tego tematu jest trudne. Układ endokrynny wykazuje dużą wrażliwość na różnego rodzaju zawahania. Dodatkowe strzały pochodnych testosteronu to coś więcej. Mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. W wielu przypadkach ich działanie na psyche wynika z indywidualnych predyspozycji danej osoby. Z tego powodu, przed ewentualnym rozpoczęciem wspierania swojego ciała w rozwoju sterydami – warto zastanowić się nad tym, czy wcześniej nie będzie potrzebne wprowadzenie odpowiedniej higieny umysłu.

Podobał Ci się nasz artykuł?

Views: 8