Jak działają sterydy anaboliczne? Mechanizm na poziomie komórkowym

Historia środków, które wspomagają człowieka w rozwoju jego ciała, jest tak długa, jak tylko prawdopodobnie możemy sobie wyobrazić. Wielu ludzi chciało zawsze być silniejszymi, szybszymi, bardziej wydajnymi niż inni. XX wiek przyniósł w tym zakresie prawdziwy przełom. Sterydy anaboliczne opracowane jeszcze w latach 30. poprzedniego stulecia stały się prawdziwym hitem wśród sportowców, bodybuilderów i innych osób, chcących rozwinąć efektowną sylwetkę i zbudować efektywne mięśnie. Wiele się mówi o SAA… Ale jak właściwie one działają? By się o tym przekonać – zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Krótkie przypomnienie – czym są sterydy anaboliczne?

Są to związki opracowane na wzór naturalnego męskiego hormonu – testosteronu. Dlatego mówi się, że są jego pochodnymi. Anaboliki przyjmują różne formy – krótkich, średnich i długich łańcuchów estrów, jak i substancji, które w swoim działaniu i strukturze przypominają „teścia”, ale mogą mieć nieco inne właściwości. Łącznie wyróżnia się ponad setkę różnych preparatów, mających na celu zwiększenie siły mięśni i rozwój muskulatury. Wybrane z nich oferują również możliwość cięcia tłuszczu przez przyspieszenie jego metabolizmu (procesu lipolizy).

Warto wiedzieć, że różne sterydy anaboliczne w przeszłości (a niektóre też do dzisiaj) wykorzystywane były w medycynie. Często stosowało się je jako leki w przypadku problemów z wykształceniem tzw. wtórnych cech płciowych (szczególnie u mężczyzn). To działanie, w przypadku zastosowania wśród bodybuilderów, stanowi drugorzędny efekt. Najważniejszy jest wpływ na rozwój sylwetki.

Jak sterydy anaboliczne wpływają na komórki mięśniowe?

W organizmie ludzkim testosteron występuje naturalnie. Odpowiada m.in. za to, że białka są lepiej syntetyzowane i budują efektywniej mięśnie (przy odpowiednim treningu i planie żywieniowym), a ciało ma więcej energii do wysiłku fizycznego, zwłaszcza siłowego. W warunkach naturalnych (tj. przy zachowaniu homeostazy) proces ten może trwać latami, a i tak organizm nierzadko trafia na ograniczenia.

Wyobraźmy sobie teraz sytuację, gdy z zewnątrz dostarcza się większą ilość tego męskiego hormonu. Obecne w organizmie receptory silniej się aktywują i są mocniej stymulowane do pracy. W następstwie tego białko z pożywienia zostaje efektywniej wykorzystane, a energii do ćwiczeń jest znacznie więcej. Co więcej – przyspiesza regeneracja potreningowa mięśni, dzięki czemu osoba zażywająca je może szybciej przystąpić do kolejnej sesji ćwiczeń. Mniej więcej tak wygląda działanie sterydów anabolicznych – innymi słowy, podnoszą wyżej opisane zjawiska do kwadratu. Przyjrzyjmy się jednak temu, jakie procesy za tym stoją.

Rola receptorów androgenowych w procesie anabolicznym

Jak wspomnieliśmy wyżej – SAA są syntetycznym wariantem testosteronu. Oznacza to, że oddziałuje on na układ endokrynny, de facto chwiejąc jego równowagą. Duże znaczenie odgrywają obecne w całym ciele receptory sterydów anabolicznych, nazywane androgenowymi. To właśnie one aktywują mechanizm anaboliczny, prowadzący do tego, że dochodzi do retencji azotu w mięśniach, czyli pierwiastka będącego podstawowym budulcem białek, z których z kolei powstają mięśnie.

Warto pamiętać, że to niejedyne efekty, jakie są wywoływane przez receptory sterydów anabolicznych. Oprócz tego dochodzi również do stymulacji produkcji czerwonych krwinek. To z kolei sprawia, że znacznie efektywniej przenoszony jest tlen między płucami a komórkami ciała, a zatem – zyskuje się więcej energii.

Rezultaty przyjmowania sterydów anabolicznych

Przejdźmy ze skali mikro do makro. Jak w praktyce wygląda działanie sterydów anabolicznych? Przede wszystkim należy rozwiać jedną wątpliwość – samo przyjmowanie SAA nie daje niemal nic. Potrzeba odpowiedniego planu ćwiczeniowego, diety, a także dbania o zdrowie. Mechanizm anaboliczny bowiem działa wyłącznie wtedy, gdy tkanka mięśniowa jest odpowiednio stymulowana i ma dostarczany właściwy budulec.

Wraz ze wzrostem mięśni, rośnie też siła i wytrzymałość. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że każdy związek zaliczany do tej grupy może mieć nieco inne działanie. Kiedy jeden daje większą masę mięśniową, inny pomaga podkreślić muskulaturę.

Potencjalne skutki uboczne mechanizmów działania sterydów

Jest też druga strona, ta mniej przyjemna. Testosteron nie tylko aktywuje receptory sterydów anabolicznych, ale i – jak pisaliśmy wyżej – zaburza gospodarkę hormonalną. W niektórych formach dodatkowo konwertuje do estrogenów lub stymuluje produkcję progesteronu i prolaktyny. Tak czy inaczej – egzogenny teść w organizmie to dla niego solidne perturbacje. Z tego powodu trzeba zawsze mieć na uwadze fakt, że w wyniku stosowania SAA mogą wystąpić różne, także bardzo poważne, skutki uboczne ich działania. To m.in.:

  • pogorszenie cery,
  • łysienie androgenne,
  • kołatanie serca,
  • wahania nastrojów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • drżenie rąk,
  • stany niepokoju,

a w najgorszych przypadkach – nowotwory i śmierć. Zawsze więc trzeba mieć na uwadze fakt, że sięga się po te produkty na własną odpowiedzialność.

Sterydy – czy warto po nie sięgać?

Znając mechanizmy stojące za działaniem sterydów anabolicznych i rozważając korzystanie z nich, zawsze warto zadać sobie pytanie – czy na pewno się tego chce? Szczególnie gdy weźmie się pod uwagę ww. ryzyka. Przy właściwym dawkowaniu, zaprogramowanym cyklu i PCT, a także dobrej opiece medycznej, zagrożenie, mimo że wciąż obecne spada. Niemniej dla wielu jest to klucz do osiągnięcia imponującej sylwetki. Kwestia to wyważyć osobiste plusy i minusy takiej kuracji.

Podobał Ci się nasz artykuł?

Views: 0