Jak długo działają sterydy po odstawieniu?

Działanie sterydów po odstawieniu

W przypadku sterydów najłatwiej określić to, że m.in. pomagają rozbudować muskulaturę. Dużo trudniejsze jednak jest odpowiedzenie na pytanie, jak długo działają sterydy. Na aktywność SAA w organizmie wpływa szereg czynników – zarówno indywidualnych, zależnych od danej osoby, jak i rodzaju stosowanych anabolików. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak mniej więcej wyliczyć czas działania sterydów – podpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Przeczytaj go już teraz!

Czas działania sterydów – długość cyklu, rodzaj anabolików i okres półtrwania

Jeśli chcemy określić czas działania sterydów, trzeba uwzględnić dwie rzeczy. Pierwsza to cykl – ich oddziaływanie z pewnością widać przez niemal cały okres, gdy są przyjmowane (chyba że dany preparat wymaga akurat dłuższego stosowania, by zauważyć rezultaty). Jednak na czas po zakończeniu przyjmowania ich największy wpływ ma ich typ.

Sterydy dzielą się zasadniczo na kilka kategorii, w tym na środki na masę i na redukcję pozwalające skutecznie spalić tłuszcz i lepiej wyrzeźbić „suchą” muskulaturę. A jak długo działają sterydy z obu grup? Wiele zależy od ich okresu półtrwania, czyli czasu, w którym pozostają obecne w ciele, aż do wydalenia lub rozpadu. Poniżej znajdziesz więcej na ten temat.

Sterydy na redukcję – czas działania

Dla wielu ćwiczących na siłowni i nie tylko główny cel to pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, jak i uzyskanie lepszej rzeźby. Wśród stosowanych przez nich substancji wyróżniamy m.in. związki typowo męskiego hormonu – testosteronu. Świetnie w tej roli spisuje się m.in. testosterone propionate. A jaki jest czas działania sterydów? Propionat wspomaga palenie tkanki tłuszczowej, ale i pomaga skutecznie budować efektywne (i efektowne) mięśnie. Wykorzystuje się go najczęściej w 8-tygodniowych cyklach. Okres półtrwania tej substancji wynosi do około 30 godzin.

Jak długo działają sterydy na masę?

Minimalna długość cyklu ze sterydami na masę zwykle wynosi około 16 tygodni. Przez ten czas kulturysta ma możliwość zbudowania pokaźnej masy mięśniowej. Warto dodać, że sterydy na masę nierzadko mają dłuższy okres półtrwania. Za przykład w tym przypadku może posłużyć np. fenylopropionian nandrolonu. Popularna „Deka” świetnie się sprawdza przy budowaniu suchej masy mięśniowej, a jej okres półtrwania to nawet 6 miesięcy od zakończenia cyklu! Przez ten czas ma więc (z czasem zmniejszający się) wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Nie tylko anaboliki – jak na długość działania sterydów wpływa odblok?

Warto pamiętać, że na to, jak długo działają sterydy, wpływa nie tylko to, jakie środki były przyjmowane. Równie istotny jest również PCT. Terapia pocyklowa, a w szczególności środki pomagające przywrócić stan homeostazy, mają ogromne znaczenie dla aktywności anabolików w organizmie. Czemu?

Przyjmując takie substancje jak np. HCG gonadotropina, stymulujesz organizm do wznowienia pracy gruczołów, które przez ten okres trwały w pewnym „wyciszeniu”. Dzięki temu zaczynają one na nowo wytwarzać hormony, w tym m.in. testosteron. Sprzyja to podtrzymaniu efektów, jakie przez ten czas się wypracowało, więc zasadniczo można uznać, że przedłużają czas działania stosowanych środków. A że cykl trwa nawet pół roku (w zależności od przyjmowanych SAA), to tyle trzeba też doliczyć.

Jak długo działają sterydy – podsumowanie

Jeśli do tej pory miałeś wątpliwości, jak długo działają sterydy – to już mniej więcej wiesz, ile czasu trwa ich aktywność. Liczy się zarówno okres półtrwania w organizmie, jak i czas PCT, podtrzymującego efekty przyjmowania środków i treningów. Świadomość, jak długo anaboliki wywierają wpływ na funkcjonowanie organizmu, jest ważna, gdyż pozwala lepiej zaplanować poszczególne cykle i treningi. Z drugiej strony – to też istotne dla zdrowia. Jeśli zaś wciąż masz wątpliwości – zawsze możesz sięgnąć po pomoc doświadczonych koksów. Napisz do nas!

Podobał Ci się nasz artykuł?

Views: 281