Ochrona wątroby na cyklu sterydowym

Stan wątroby podczas cyklu sterydowego

Sterydy przyjmowane podczas cyklu nie są obojętne dla organizmu. Wręcz przeciwnie – oprócz tego, że gwarantują spory przyrost masy mięśniowej, siły i pomagają rzeźbić ciało, to jeszcze wywierają duży wpływ na gospodarkę hormonalną i jeden, bardzo ważny organ – wątrobę. Ten naturalny filtr na co dzień zmaga się z licznymi substancjami, które spożywamy wraz z jedzeniem, a z drugiej strony, gdy serwujemy mu dawkę anabolików. Jak chronić wątrobę podczas brania sterydów? I na to są sposoby! Dowiedz się, jakie – przeczytaj poniższy artykuł.

Jakie sterydy najmocniej obciążają wątrobę?

Na wstępie warto zaznaczyć, że największy wpływ na ten narząd mają SAA alkilowane. Jednak jednoznaczne określenie, że „tak – ten konkretny steryd może Ci zniszczyć wątrobę”, jest trudne z kilku powodów. Pierwszy to stosowana dawka. Im większa, tym więcej organ ten musi znieść. Drugi to długość cyklu. Trzeci natomiast to droga, którą sterydy są przyjmowane. Za najbardziej obciążające uznaje się sterydy w tabletkach, gdyż ich składniki przedostają się do krwi właśnie przez wątrobę.

Dlatego jako za najbardziej obciążające uznaje się m.in.:

Czy to oznacza, że jeśli chcemy zachować zdrowie, to nie można przyjmować tych środków? Bynajmniej! Trzeba po prostu zadbać o odpowiednie zabezpieczenie organizmu. Jak chronić wątrobę podczas brania sterydów? Dowiesz się o tym poniżej.

Jak chronić wątrobę podczas brania sterydów – pomocne substancje

Istnieje kilka preparatów, których przyjmowanie warto rozważyć, jeśli sięga się po sterydy. Wśród nich wymienia się m.in. N-acetylocysteinę. Neutralizuje ona produkty metabolizmu wybranych preparatów. Stymuluje również wytwarzanie działającego przeciwutleniająco glutationu.

Wielu koksów poleca branie fosfolipidów, np. sojowych. Chodzi m.in. o dość popularną lecytynę – nie tylko skuteczną, ale i tanią, biorąc pod uwagę fakt, że należy dostarczać jej do około 10 g na dobę. Preparat przyjmuje się w trakcie cyklu, jak i po nim, najlepiej przez cały okres kuracji PCT.

Jeśli jesteś zwolennikiem metod naturalnych – sprzymierzeńcem będzie sylimaryna, zawarta m.in. w nasionach ostropestu plamistego. To grupa różnych związków, działających ochronnie na wątrobę. W porównaniu jednak z powyższymi środkami wymaga dużo dłuższego stosowania, także na długo przed rozpoczęciem cyklu.

Ochrona wątroby podczas brania sterydów – pilnuj czasu!

Jeśli zastanawiasz się, jak chronić wątrobę podczas brania sterydów, to skup się nie tylko na przyjmowanych środkach osłonowych, ale i na długości cyklu. Ile czasu powinieneś brać SAA, by nie uszkodzić wątroby?

Wskazuje się, że stosowanie sterydów alkilowanych nie powinno trwać dłużej niż 6 tygodni. Po tym czasie lepiej sięgnąć np. po testosteron w zastrzykach. Jeśli zdecydujesz się na dłuższy okres, musisz liczyć się z tym, że może dojść do uszkodzenia wątroby, a nawet powstawania blizn. Mimo że organ ten ma zdolności regeneracyjne, w tym przypadku istnieje ryzyko wystąpienia tzw. efektu kumulatywnego, co prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Długość samego cyklu to nie wszystko. Liczy się również przerwa. Ta powinna trwać co najmniej dwa razy tyle, ile okres przyjmowania konkretnego specyfiku. Potrzebujesz pomocy naszego eksperta? Nasz sklep ze sterydami oferuje pełne wsparcie w tym zakresie!

Jak chronić wątrobę podczas brania sterydów – podsumowanie

Teraz już mniej więcej wiesz, jak chronić wątrobę podczas brania sterydów. Musisz pamiętać też, że trzeba się trzymać określonych dawek. Przekraczanie ich jest co najmniej złym pomysłem i, zamiast cieszyć się przyrostem siły i mięśni, w takim przypadku najpewniej wylądujesz w szpitalu… a być może i kostnicy. W trakcie cyklu trzeba również pamiętać o tym, aby nie obciążać dodatkowo wątroby – czy to alkoholem, czy lekami mającymi negatywny wpływ na nią. Zamiast tego lepiej kontrolować zdrowie i wykonywać regularne badania.

 

Podobał Ci się nasz artykuł?

Views: 821