W sporcie stosuje się różnego rodzaju suplementy. Niektóre z nich, np. kreatyna, wykazują umiarkowany wpływ na efekty treningów, za to nie wiążą się z dużym ryzykiem stosowania ich. Inne jednak mają bardzo silne oddziaływanie m.in. na wzrost siły czy syntezę tkanki mięśniowej. Sterydy anaboliczno-androgenne, bo to o nich mowa, mogą w krótkim czasie pomóc rozwinąć efektywną i efektowną muskulaturę. Ceną często jest zaburzenie homeostazy, a także blokada funkcjonowania niektórych ośrodków istotnych dla całego układu endokrynnego, zwłaszcza w kontekście hormonów płciowych. Z tego powodu bardzo istotny element pracy bodybuildera czy innego sportowca, decydującego się na taką suplementację, stanowi terapia PCT. Czym jest? Kiedy dokładnie się ją stosuje? O tym dowiesz się z tego artykułu. Przeczytaj go teraz!
Spis treści
Co się dzieje, gdy przyjmuje się sterydy?
SAA i inne „silne suple” wykorzystywane w kulturystyce nie są obojętne dla organizmu. Owszem, ich przyjmowanie często wiąże się ze spektakularnym wzrostem masy mięśniowej, siły, wytrzymałości i sprzyja zbudowaniu sylwetki, o jakiej wielu może jedynie pomarzyć. Jednak oddziaływanie SAA na organizm bywa też szkodliwe.
Począwszy od takich „nieznacznych” efektów ubocznych jak trądzik, łysienie czy wzmożony porost włosów na ciele, po nowotwory, problemy z układem kardiologicznym czy – w końcu – zablokowanie osi podwzgórze-przysadka-jądra, sterydy mogą bardzo namieszać w biochemii organizmu. Jednym z najgorszych efektów jest właśnie zaburzenie pracy jąder, odpowiedzialnych za produkcję endogennego testosteronu. U kulturystów decydujących się na doping może dojść do zaniku tych narządów, co – z oczywistych względów – stanowi rezultat wysoce niepożądany. Odblok po cyklu sterydowym, czyli właśnie terapia PCT pomaga odwrócić przynajmniej część tych rezultatów, w tym m.in. przywrócić właściwe funkcjonowanie tego narządu. Poniżej opisujemy szerzej, na czym polega taka regeneracja po sterydach.
Czym jest PCT?
Wyjaśnijmy więc, czym jest odblok po cyklu sterydowym? To forma kuracji farmakologicznej, mającej na celu przynajmniej przywrócenie właściwych czynności jąder oraz osi podwzgórze-przysadka-jądra. Mówi się, że może również zapobiegać rozwinięciu się pozostałych skutków ubocznych, jakie występują po SAA, jednak pozostaje to kwestią ściśle indywidualną.
Na czym polega? Otóż prawidłowy odblok po cyklu opiera się na przyjmowaniu zazwyczaj kilku preparatów, mających właściwości zdolne przywrócić prawidłowe funkcjonowanie gonad oraz powstrzymać określone procesy w organizmie.
Jakie funkcje ma PCT?
Co do zasady najważniejsze jest m.in. przywrócenie prawidłowej produkcji naturalnego testosteronu w organizmie. Blokada tej funkcji wynika z faktu, że organizm „broni się” przed nadmiarem tego hormonu, gdy podaje się go z zewnątrz. Nadmierna ilość opisywanego związku bowiem też stanowi okoliczność nienaturalną i niesprzyjającą dla organizmu. Naturalną reakcję stanowi więc zastopowanie pracy jąder, a także ich atrofia (czyli zmniejszenie).
Ponadto odblok to regeneracja po sterydach. Do równowagi wraca nie tylko poziom testosteronu, ale i szereg innych parametrów (a przynajmniej powinny one się poprawić). Warto też dodać, że PCT ma jeszcze jedną istotną funkcję – umożliwia zredukowanie strat tkanki mięśniowej, jakie są immanentnym elementem każdego cyklu sterydowego. Co za tym idzie – zachowana zostaje również wypracowana siła.
Jak przeprowadzić skuteczny odblok po cyklu sterydowym?
Kształt terapii PCT zależy w dużej mierze od tego, jakiego rodzaju substancje i przez jaki czas były przyjmowane. Niezależnie od tego powinna być ona starannie zaplanowana i wdrożona, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych lub zminimalizować ich intensywność. Tak czy inaczej – konieczne będą stosowne farmaceutyki. To, kiedy odblok po cyklu się zaczyna – dowiesz się poniżej.
Standardowy odblok opiera się na przyjmowaniu inhibitorów aromatazy i blokerów receptorów estrogenowych. Tego rodzaju preparaty mają za zadanie zniwelować wpływ estrogenu na funkcjonowanie organizmu. Przypominamy, że testosteron w końcu aromatyzuje do m.in. estradiolu, odpowiedzialnego nie tylko za zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu, ale i wystąpienie szeregu negatywnych skutków w postaci np. ginekomastii.
Istnieje kilka szkół, mówiących o tym, kiedy należy je przyjmować. Inhibitory aromatazy co do zasady można stosować już w momencie trwania cyklu, gdyż hamują one konwertowanie „teścia” do estrogenów, co zapewnia też wyższą biodostępność. Z kolei blokerów używa się albo tuż po zakończeniu cyklu, albo w momencie, gdy skończy się okres półtrwania najdłużej działającego SAA. Wtedy środki te pomagają przywrócić właściwy poziom testosteronu ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia – przykładowo – wyżej wymienionej ginekomastii.
Długie cykle, a także z agresywnymi środkami, mogą wymagać zastosowania dodatkowych środków. Wśród nich wymienia się HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. To rodzaj hormonu, który organizm produkuje normalnie w trakcie ciąży, a w środowisku kulturystów służy do ponownej „aktywacji” jąder. Warto przy tym zaznaczyć, że często stosuje się go wraz z ww. środkami. W takim przypadku zaczyna się ją przyjmować w 3-5 tygodniu cyklu lub w 2-4 tygodniu po jego zakończeniu. Odstawia się ją w momencie, gdy minie okres półtrwania ostatniego przyjętego sterydu o najdłuższym czasie działania. Wówczas należy sięgnąć po blokery.
Niektóre SAA mają klasę progesteronową, tj. nie powodują wzrostu estrogenów (bo testosteron nie aromatyzuje), ale mogą powodować wzrost poziomu progesteronu. W takim przypadku prawidłowy odblok po cyklu obejmuje stosowanie kabergoliny. To istotne, gdyż progesteron stymuluje produkcję prolaktyny – hormonu pobudzającego do produkcji… mleka. Innymi słowy – jeśli chce się uniknąć problemów z ginekomastią o tej genezie – należy stosować kabergolinę co 4 dni w trakcie cyklu.
Suplementy do PCT po sterydach anabolicznych
Gdy już wiesz, kiedy odblok po cyklu należy zacząć, jak wygląda taka procedura – warto poświęcić jeszcze kilka słów suplementacji. Co do zasady – w czasie PCT warto stosować kilka różnych rodzajów preparatów, z których wybrane są przyjmowane często jeszcze podczas cyklu. Jednym z nich jest sylimarol i inne środki na bazie ostropestu plamistego. Działa on regeneracyjnie i osłonowo na wątrobę, co szczególnie ważne w przypadku SAA przyjmowanych doustnie. Oprócz tego pomocne mogą być boostery testosteronu, stymulujące naturalną produkcję tego hormonu. Wśród nich wylicza się różnego rodzaju zioła, w tym peruwiańską macę, buzdyganek ziemny etc. Zawsze natomiast należy pamiętać o tym, aby wszystkie środki – i „twardsza chemia”, i suplementy, pochodziły ze sprawdzonego źródła, co wpływa na bezpieczeństwo użytkownika.
Views: 19