W kulturystyce wykorzystuje się różnego rodzaju preparaty mające na celu poprawienie wydajności mięśni, ich wzrost, czy – po prostu – przyspieszenie wyników uzyskiwanych w toku sesji treningowych. Nie wszystkie jednak są sterydami, choć – potocznie – niemal każdy je tak nazywa. Zagłębiając się jednak w chemię wykorzystywaną przez bodybuilderów, warto zwrócić uwagę na to, że wśród używanych przez nich preparatów są m.in. tabletki i zastrzyki HGH. Czym jest ten związek? Jakie ma działanie? O tym opowiemy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.
Spis treści
Czym jest HGH?
Na wstępie warto wyjaśnić, co to HGH. Otóż to ludzki hormon wzrostu (Human Growth Hormone), czy inaczej – somatotropina. Występuje on w formie białka, które naturalnie wytwarzane jest przez organizm, a dokładniej ujmując – płat przysadki mózgowej. Składa się on z ponad 190 aminokwasów i spełnia istotną funkcję w ciele człowieka, gdyż odpowiada za wzrost narządów oraz tkanek (zarówno miękkich, chrzęstnych, jak i kości). Somatotropina wpływa również na syntezę białek i stymuluje podział komórkowy, o czym więcej piszemy poniżej.
Swoje działanie HGH ma najsilniejsze w nocy, gdyż to właśnie podczas snu organizm zaczyna go wytwarzać. Warto jednak wiedzieć, że jego synteza zależy od szeregu indywidualnych czynników – począwszy od płci, przez wiek, po zdrowie, a nawet stopień odżywienia danej osoby. Z tego powodu tak ważny jest odpowiedni wypoczynek – zwłaszcza dla intensywnie ćwiczących osób, chcących cieszyć się realnymi przyrostami muskulatury.
Ponadto warto wiedzieć, że na wyzwalanie HGH wpływa również:
- aktywność fizyczna,
- ilość przyjętego białka,
- wybrane leki oraz hormony płciowe.
Zaburzenia wytwarzania tego związku mogą się pojawić u osób z niedożywieniem, cierpiących z powodu przewlekłego stresu, z nadwagą lub otyłością oraz prowadzących siedzący tryb życia. Również niektóre choroby (w tym gruźlica, sarkoidoza) i guzy mogą przyczynić się do obniżenia tej substancji w ciele.
Zastosowanie HGH w medycynie
W medycynie stosuje się tzw. rekombinowany ludzki hormon wzrostu. Preparat ten stosuje się w różnych sytuacjach, w tym w przypadku m.in.:
- upośledzonego wzrostu,
- opóźnionego wieku kostnego,
- przy niskim lub obniżonym wyrzucie HGH.
Co istotne – używa się go wyłącznie u dzieci i młodzieży do określonego wieku. W przypadku dziewcząt granicę stanowi 16 lat, a u chłopców – 18 lat.
Jak działa hormon wzrostu na mięśnie?
Wyżej wspomnieliśmy, że hormon wzrostu w tabletkach lub zastrzykach stymuluje podział komórkowy oraz wpływa korzystnie na syntezę białek. Oznacza to więc, że jego stosowanie może wiązać się ze wzrostem masy mięśniowej. Uczestniczy on również w tworzeniu się kwasów nukleinowych. W konsekwencji związek ten ma decydujące znaczenie zarówno dla budowy nowych tkanek, jak i regeneracji już istniejących.
Wyższe poziomy HGH wiążą się więc z lepszym wypoczynkiem potreningowym, a także bardziej satysfakcjonującymi rezultatami w postaci efektowniejszej muskulatury. Zauważa się też, że HGH korzystnie wpływa na metabolizm. To z kolei oznacza redukcję tkanki tłuszczowej, co szczególnie istotne w przypadku osób uprawiających sporty sylwetkowe, gdzie niski procent zawartości tłuszczu w kompozycji ciała ma ogromne znaczenie.
Efekty stosowania hormonu wzrostu w kulturystyce
Jakich rezultatów więc może się spodziewać osoba, która decyduje się na doping, czyli np. na zastrzyki HGH? Jednym z głównych efektów stosowania tego preparatu jest m.in. znaczny wzrost masy mięśniowej. Z drugiej strony preparat ma także duże znaczenie dla wydajności zbudowanej tkanki. Oznacza to więc, że stosujący najpewniej zauważy m.in. zwiększenie siły, a co za tym idzie – poprawę satysfakcji z sesji treningowych.
Somatotropina ma także znaczenie w przypadku kontuzji. W przypadku jakichkolwiek urazów (w tym złamań), potencjalnie pomaga ona szybciej powrócić do zdrowia. Ponadto poprawia mineralizację szkieletu oraz ma duże znaczenie w paleniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Może też zapobiegać otyłości i pomóc w zmniejszeniu jej.
Dawkowanie HGH
Jak w przypadku każdego preparatu, nawet najlżejszego suplementu dla sportowców, tak i tutaj liczy się właściwe dawkowanie. Hormon wzrostu powinien być przyjmowany w ilości dostosowanej do konkretnej osoby. Dlatego tak istotne jest, by przechodziła ona stosowne badania medyczne.
Warto wiedzieć, że jednostka zależy również od formy, jaką ma HGH. Oprócz tego bowiem, że jest on dostępny w zastrzykach, to można znaleźć hormon wzrostu w tabletkach. Warto więc zorientować się, jakie są zalecenia w przypadku konkretnego typu preparatu, a także w kontekście zdrowia danej osoby.
HGH – możliwe efekty uboczne
Dowiedziałeś się już, co to HGH. Ale czy wiesz, jakie wywołuje skutki uboczne HGH? To kolejna wymagająca poruszenia kwestia. Wiele preparatów używanych w kulturystyce jest nieobojętnych dla zdrowia nie tylko w tym sensie, że wspierają rozwój mięśni czy poprawiają ich wydolność. Potencjalnie bowiem mogą powodować różnego rodzaju niepożądane rezultaty, w tym także trwały uszczerbek na zdrowiu.
Jak to wygląda w przypadku hormonu wzrostu? Jakie ma HGH działanie niepożądane? Można wyróżnić kilka różnych alarmujących objawów, wskazujących, że należy odstawić ten hormon i skonsultować się z lekarzem. Niektóre z nich są lżejsze, w tym m.in. zwiększona retencja wody w organizmie czy bóle stawów i mięśni. Inne jednak wiążą się z realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Wśród skutków ubocznych HGH więc wymienia się m.in.:
- wystąpienie cukrzycy lub insulinooporności,
- ginekomastię,
- zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność),
Należy pamiętać, że każda ingerencja w układ hormonalny w organizmie niesie ze sobą realne ryzyko. Z tego powodu zawsze należy mieć świadomość, że stosowanie takich preparatów jest działaniem na własne ryzyko. Hormon wzrostu – dawkowanie zgodne z zaleceniami ogranicza potencjalne wystąpienie efektów ubocznych, ale nigdy nie eliminuje ich w 100%.
Hormon wzrostu – tylko z pewnego źródła
Należy także mieć na uwadze fakt, że wiele środków przeznaczonych m.in. dla kulturystów jest podrabianych. Z tego powodu przed pozyskaniem takiego preparatu należy zawsze mieć pewność, że pochodzi on z pewnego źródła. Nie inaczej to wygląda w przypadku HGH. Jeśli już podejmuje się ryzyko przyjmowania takich farmaceutyków – trzeba korzystać ze sprawdzonych dostawców.
Views: 0