Niejednokrotnie na naszym blogu pisaliśmy o tym, jak duży wpływ mają sterydy anaboliczne na zdrowie i ogólne funkcjonowanie organizmu. Choć „obiecują” bardzo wiele, jeśli chodzi o rozwój muskulatury, siły, wytrzymałości etc., to – z drugiej strony – mogą stanowić poważne obciążenie dla ciała, powodując szereg skutków ubocznych, w tym takie, jakich, nie widać na pierwszy rzut oka, a które mogą dać o sobie znać po kilku tygodniach lub miesiącach. Wpływa na to m.in. to, ile trwa cykl sterydowy, ogólna kondycja zdrowotna, ale i szereg innych, indywidualnych predyspozycji. Z tego powodu tak ważne jest, aby dbać o właściwy monitoring zdrowia na cyklu sterydowym. Jak to robić? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do czytania!
Spis treści
Sterydy a skutki uboczne – czyli dlaczego należy wykonywać regularne badania?
SAA to środki o dużym znaczeniu dla układu hormonalnego. Wiele z nich, nim trafiły do świata sportu, miały zastosowanie w medycynie. To był pierwszy „poligon” dla sterydów. I – mimo dużo niższych dawek, niż np. w kulturystyce, obserwowane były już rozmaite efekty uboczne.
Sportowcy, w tym bodybuilderzy, często sięgają po ilości tych substancji, które kilkukrotnie przekraczają zalecane w danej terapii dawkowanie. Z tego powodu zdrowie na cyklu sterydowym może być wyjątkowo narażone na wystąpienie skutków ubocznych. Jakie zaś wyróżnia się potencjalne, negatywne rezultaty?
W znaczącym stopniu zależy to m.in. od tego, jakiego rodzaju preparat był przyjmowany. Jednakże można wyodrębnić grupę efektów ubocznych, jakie są charakterystyczne dla niemal każdego SAA. To np.:
- wystąpienie problemów z cerą (trądzik, łojotok),
- łysienie, a z drugiej strony – nadmierny porost owłosienia ciała,
- supresja naturalnej produkcji testosteronu u mężczyzn (zablokowanie tzw. osi podwzgórze-przysadka-jądra),
- kłopoty z układem krążenia i sercem,
- ginekomastia,
- wahania nastrojów (od stanów depresyjnych, przez euforyczne, po agresję).
Ponadto niektóre sterydy mają też szereg innych niekorzystnych rezultatów. Według badań wybrane środki mogą np. działać toksycznie na wątrobę (zwłaszcza te przyjmowane doustnie), a także na nerki. Ogólnie rzecz biorąc – SAA często prowadzą do rozregulowania gospodarki hormonalnej, mającej witalny wpływ na działanie całego organizmu. Mogą więc wystąpić różnego rodzaju objawy niespecyficzne bezpośrednio dla używania tych wyrobów farmaceutycznych, ale będących pokłosiem zaburzenia homeostazy.
Niemniej – istnieją sposoby, by to przynajmniej zminimalizować. Kluczowe jest właściwe dbanie o zdrowie. Ważne m.in., aby prowadzący cykl sterydowy lekarz, miał wgląd we wszelkie niezbędne badania.
Jakie badania należy wykonywać podczas cyklu sterydowego?
Co do zasady – nie wyróżnia się jednej konkretnej puli testów diagnostycznych, jakie trzeba wykonywać przed, w trakcie i po kuracji SAA. Dobrą praktyką jednak jest zrobić badania hormonów i morfologię. Nim powiemy więcej o tym, które z nich trzeba wykonać, należy pamiętać też o kilku zasadach przed każdym pobraniem próbki czy udaniem się do laboratorium:
- testy wykonujemy na czczo, ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej na 12 godzin przed pobraniem krwi lub moczu,
- unikamy aktywności seksualnej na co najmniej 24 godziny przed pobraniem materiału do badań (obejmuje to również masturbację),
- wstrzymujemy się z ćwiczeniami na co najmniej 48 godzin przed pobraniem krwi czy moczu do badania,
- w takim samym okresie nie należy spożywać alkoholu.
Badania przed cyklem
Jakie badania więc należy wykonać przed cyklem? W zakresie testów hormonalnych warto przebadać m.in.:
- testosteron całkowity,
- prolaktynę,
- estrogeny,
- LH,
- FSH,
- TSH,
- T3 i T4.
Jeśli chodzi o badania krwi, warto wykonać pełną morfologię, co obejmuje m.in. poziomy glukozy, profil lipidowy, próby wątrobowe, białko, amylazę, bilirubinę, kwas moczowy, mocznik i kreatyninę. Niektórzy wskazują również, że monitoring zdrowia na cyklu sterydowym (jak i przed nim), wymaga zrobienia markerów nowotworowych. Wynika to z faktu, że wybrane preparaty mogą wpływać na występowanie różnych zmian, w tym przede wszystkim raka prostaty.
Badania podczas cyklu
Dbanie o badania ważne jest także w trakcie cyklu. Podczas kuracji sterydowej pierwsze testy wykonujemy nie wcześniej niż 2 tygodnie i nie później niż 5 tygodni po jej rozpoczęciu. W takim przypadku ważne, aby zbadać poziomy:
- prolaktyny,
- estradiolu,
- wolnego testosteronu.
Wzrosty prolaktyny mogą oznaczać zahamowanie korzystnych procesów i potencjalne wykształcenie się ginekomastii, tak samo, jak negatywny stosunek testosteronu do estrogenów. Od tej pory podobne badania należy wykonywać średnio co 2 tygodnie lub w razie nagłego pogorszenia samopoczucia. To, ile razy trzeba będzie je wykonać, zależy od tego, ile trwa cykl sterydowy.
Testy po cyklu sterydowym
Warto pamiętać, że także po zakończeniu kuracji konieczne są badania. Jednak nie wykonujemy ich wcześniej niż po około 2 tygodniach od rozpoczęciu PCT (o czym więcej poniżej). Wówczas, oprócz pełnej morfologii, należy znów przebadać m.in.:
- prolaktynę,
- estradiol,
- LH,
- FSH,
- ALT,
- AST,
- profil lipidowy.
Jak dbać o zdrowie podczas długotrwałego stosowania sterydów anabolicznych?
Powyżej zaprezentowaliśmy najważniejsze badania i parametry, które powinny być monitorowane na każdym etapie „przygody” z SAA. Warto mieć na uwadze fakt, że ważnym wskaźnikiem jest również samopoczucie. Obniżenie nastroju, kołatania serca i inne niepokojące objawy powinny zawsze być powodem do tego, aby przyjmującego „mocne suple” obejrzał prowadzący cykl sterydowy lekarz.
Poza badaniami warto pamiętać, że istnieją też inne sposoby na to, by zadbać o zdrowie. Przede wszystkim – właściwie zbilansowana dieta, wyliczona pod konkretne cele. Warto zrezygnować z niezdrowej żywności i alkoholu, mogących niwelować efekty treningów i potencjalnie zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków. Przydatne są także suplementy, takie jak Omega-3 czy osłonowe na wątrobę, wspierające ją w „filtrowaniu” m.in. sterydów doustnych.
Przyjmowanie sterydów zawsze wiąże się z ryzykiem
W świetle powyższych informacji zawsze trzeba mieć na uwadze to, że stosowanie SAA może negatywnie wpłynąć na organizm. Zdrowie na cyklu sterydowym poddawane jest bardzo dużym stresom ze względu na oddziaływanie na układ hormonalny, będący regulatorem pracy niemal całego ciała. Z tego powodu należy pamiętać, że korzystanie ze sterydów w celach sportowych czy przy hobbystycznych treningach to akceptacja zagrożeń wynikających z takiej kuracji.
Views: 19