Alternatywy dla sterydów anabolicznych – czy SARMs są dobrym wyborem?

Kulturyści i inni sportowcy nieustannie poszukują sposobów na to, aby zwiększyć swoją wydajność i przyspieszyć rezultaty treningów, którym poświęcają często długie godziny na siłowni. Nierzadko jednak docierają do granic możliwości organizmu – a tam pozostaje już tylko wspomaganie go z użyciem suplementów lub znacznie silniejszej farmacji. Do tej zaś – tradycyjnie – należą sterydy anaboliczno-androgenne. Czy jednak istnieje jakaś alternatywa dla nich? Owszem! Powszechnie uważane za zamienniki sterydów są SARMs. Co to za produkty? Jak działają? Czy niosą ze sobą jakieś zagrożenia? Na temat tych środków powiemy więcej w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to są SARMs i jak działają w porównaniu do sterydów?

Na początku kilka słów wyjaśnienia. Co to SARMs? Selective Androgen Receptor Modulator, czy – w naszym języku – selektywne modulatory receptorów androgenowych. Substancje te działają wyłącznie na określone funkcje organizmu. Oznacza to, że ta alternatywa dla sterydów anabolicznych jest pozbawiona szeregu innych skutków ubocznych, jakie niosą ze sobą zazwyczaj SAA, a z drugiej strony – pozwalają zmaksymalizować rezultaty treningów.

SARMs były stosowane pierwotnie w medycynie. Niektóre z tych substancji wykorzystywane były w przypadku pacjentów z zanikami mięśni czy dolegliwościami polegającymi na ich osłabieniu. Ponadto upatruje się w nich leku na szereg chorób, z jakimi boryka się coraz więcej osób, w tym m.in.:

  • nowotwory,
  • Alzheimera,
  • stwardnienie rozsiane,

 

a także inne schorzenia. Jak to zwykle bywa – po udokumentowaniu ich właściwości, SARMs szybko trafiły do świata sportu. Dlatego, jeśli zapytasz kogoś, kto od dłuższego czasu stosuje „mocne suple”, czym można zastąpić sterydy, najpewniej usłyszysz, że właśnie tymi preparatami.

Zbierzmy w całość  to, co  dotychczas opisaliśmy w artykule i porównajmy SARM-y ze sterydami. Najlepiej przedstawia to poniższa tabela.

SARMs SAA
Selektywne działanie na receptory androgenowe w mięśniach i kościach Działanie nieselektywne, wpływające na funkcjonowanie znacznej części organizmu
W zależności od substancji – pomagają osiągnąć różne cele treningowe, w tym zwiększyć masę mięśniową, jednocześnie nie wywołując tak  wielu i silnych potencjalnych zagrożeń,  co SAA Służą do rozbudowy masy mięśniowej, zwiększenia siły i szeregu innych celów, ale mogą negatywnie oddziaływać na cały układ hormonalny, wątrobę, nerki, serce etc.
Mniejsze niż w przypadku SAA ryzyko wystąpienia skutków ubocznych przy określonym dawkowaniu i przy właściwych długościach cykli Skutki uboczne występują dość często, obejmują przy tym znacznie szersze spectrum zjawisk, jakie mogą nastąpić w cyklu stosowania ich
Wolniejsze, bardziej zrównoważone działanie W zależności od preparatu – mogą powodować bardzo gwałtowny wzrost masy mięśniowej i zapewniać szereg innych „zysków”
Obrót jest swobodniejszy, ale w wielu kanałach sprzedażowych dostarcza się je jako środki do celów badawczych Sprzedaż zwykle ściśle reglamentowana, popularne środki wśród kulturystów często są wykluczone prawnie z obrotu
Wciąż nie do końca przebadane, wiele z nich wymaga odpowiednich testów Przebadane „wzdłuż i wszerz”, wiadomo, czego można się spodziewać po niemal każdym z nich

 

Czy SARMs są skuteczniejsze niż sterydy anaboliczne?

To dość powszechne pytanie. Czy te zamienniki sterydów są lepsze i efektywniejsze niż SAA? Odpowiedzi poniekąd dokonaliśmy już wyżej. Jednak sprawa nie jest tak oczywista, aby zamknąć ją w przysłowiowych dwóch zdaniach w tabeli. Wiedząc już, co to SARMs i jak działają, niewykluczone, że domyślasz się, jaki wpływ mogą mieć na organizm, jeśli chodzi o osiąganie celów treningowych.

Otóż SARM-y wywierają wolniejszy wpływ, dlatego idealnie nadają się dla osób, które chcą budować swoją muskulaturę w mniejszym pośpiechu. Co do zasady – mogą wywoływać mniejsze skutki uboczne, ale również też powodować blokadę osi podwzgórze-przysadka-jądra. Sterydy anaboliczne z kolei mogą zapewnić znacznie szybsze przyrosty mięśni, siły, wytrzymałości oraz pomóc błyskawicznie poprawić metabolizm tłuszczy. Koniec końców – duże znaczenie ma to, jakie wyznaczyło się sobie cele treningowe.

Jakie SARMs można znaleźć na rynku?

Rynek tych substancji jest coraz powszechniejszy. Alternatywa dla sterydów anabolicznych, mimo że wykazuje selektywne działanie, często ma dość szerokie spectrum właściwości. Za przykład warto podać prawdopodobnie jeden z najszerzej stosowanych SARM-ów – Ostarynę. Ma ona szerokie skutki – począwszy od wzrostu masy mięśniowej, przez poprawę siły i wytrzymałości muskulatury po działanie osłonowe (antykataboliczne) w trakcie cięcia tłuszczy. Testolone RAD-140 z kolei to preparat dla tych, którzy przede wszystkim chcą poprawić definicję mięśni. Preparat może też podnieść wydajność organizmu oraz przyczynić się do ogólnego wzrostu testosteronu, a co za tym idzie – poprawić jakość życia seksualnego.

Z kolei Kardaryna poprawia metabolizm. Z tego powodu należy do często stosowanych „mocnych supli” z tej grupy na spalanie tłuszczu. Poprawia również wydolność fizyczną, co umożliwia „wyciśnięcie” z siebie więcej podczas sesji treningowej. Zaleca się ją m.in. przy rekompozycji sylwetki.

Efekty po przyjmowaniu wybranych SARMs

Efekty stosowania SARM-ów są różne. Jak już wyżej wspomnieliśmy – mogą przyczynić się do zwiększenia masy mięśniowej, poprawy definicji muskulatury, sprawić, że przyjmujący będzie miał więcej siły i wytrzymałości, a także spali zbędne kilogramy. Warto jednak wiedzieć, że SARM-y są wciąż w fazach testowych. To relatywnie nowa chemia, szczególnie w porównaniu z SAA i wiele produktów oferuje się jako preparaty testowe – nie do stosowania na ludziach. Mimo tego dostrzega się ich potencjał terapeutyczny i to w przypadku najcięższych chorób.

Skutki uboczne przyjmowania SARMs

Wiedząc już, czym można zastąpić sterydy, po korzyściach ich przyjmowania warto poznać efekty uboczne. Te z kolei wciąż też są w fazie „poznawania” ze względu na niewiele danych i badań nad SARM-ami. Do najgroźniejszych jednak należą:

  • hamowanie produkcji naturalnego testosteronu,
  • działanie nowotworowe,
  • hepatoksyczność,
  • choroby w obrębie układu krążenia.

 

Z tych powodów zawsze warto mieć na uwadze fakt, że przyjmowanie SARM-ów wiąże się z ryzykiem, jakie dotychczas nie zostało w pełni oszacowane. Trzeba samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie – czy chęć rozbudowy muskulatury jest warta potencjalnego zagrożenia.

Podobał Ci się nasz artykuł?

Views: 0